Niższy VAT na żywność i paliwa. Weszła w życie druga tarcza antyinflacyjna
W ramach drugiej Tarczy antyinflacyjnej, od dziś spada do zera stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe, które dotąd były objęte pięcioprocentową stawką podatku od towarów i usług. Obniżony został także VAT na paliwa oraz na prąd i gaz.
2022-02-01, 04:47
Zapowiadając rozwiązania, które od dziś obowiązują, premier Mateusz Morawiecki apelował do przedsiębiorców o obniżenie cen produktów na półkach sklepowych. Szacowany koszt tego rozwiązania wyniesie, zgodnie z zapowiedzią premiera, od 6 do 7 miliardów złotych.
Rzecznik rządu Piotr Müller przypomniał w poniedziałek, że w ramach drugiej Tarczy Antyinflacyjnej obniżony zostaje też między innymi VAT na paliwa z 23 do 8 procent. Niższy VAT obejmie też między innymi prąd, ogrzewanie, gaz ziemny i nawozy. - Te wszystkie działania mają spowodować, że inflacja zmniejszy swoje tempo - tłumaczył rzecznik rządu.
Müller: inflacja uwarunkowana czynnikami zewnętrznymi
Polityk podkreślił również, że wzrost inflacji jest w dużej mierze uwarunkowany czynnikami zewnętrznymi, między innymi wysokimi opłatami za emisję CO2. Dodał, że Polska apeluje do Unii Europejskiej o reformę systemu tych opłat, który w obecnej formie umożliwia spekulacje finansowe windujące koszty energii.
- Stąd apel premiera Mateusza Morawieckiego o zmiany w tym systemie i dalej te kwestie będziemy podnosić na polu europejskim. zachęcamy, aby również inne kraje Unii Europejskiej poparły te rozwiązania - dodał rzecznik rządu.
REKLAMA
Niższe podatki do lipca
Zapisy drugiej Tarczy Antyinflacyjnej zostały wprowadzone na pół roku, czyli będą obowiązywały do końca lipca.
Czytaj także:
- UOKiK rozpoczyna kontrole cen produktów spożywczych. Inspektorzy odwiedzą największych uczestników rynku
- Prezes BIK SA: w roku 2022 nastąpi prawie 10 procentowy spadek kredytów mieszkaniowych
- Ile można zarobić na lokatach bankowych? Zobacz analizę ekspertów
mbl
REKLAMA